Detroit Stereographic Society
Home ] Up ]

 

2015 Detroit International Stereo Exhibition

Digital Section Results

  Judging held September 26th, 2015, in Livonia, Michigan

 

Exhibition Directors:      Barb and Paul Gauche

Exhibition Judges:        Jerry Chisnell, Paul Gauche, Jon Nachman.    Alternate: Rick Shomsky

Medal Winners

Click on the title to see the image - or scroll down to image area

 

Award

Title

Maker

Residence

Best of Show  

“Oak Memory" 
 

Keith Taitt
 

Grosse Point Farms, MI

Best Creative/Illusion
  

“The Golden Gates of Heaven"
 

David W. Allen

Beaverton, OR

Best Landscape/ Seascape
 

“Mountain Wildflowers”

Pat Gager

Chicago, IL

Best Living Creature
 

“The Grass Is Always Greener”
 

Lawrence Kaufman
 

Indio, CA

Best Macro/Close-up
 

“Spider and Flower”

George Themelis

Brecksville, OH

Best "Fishing with Bait"
  
"Bait Bandit"

Mat Bergman

Richmond, CA

Judge’s Choice  
Judge #1 
 

“White Sands Afternoon”

Lee Pratt, FPSA

Madison, AL

Judge’s Choice  
Judge #2
  

“After the Rain”

Sarah Ewen

Perth, Australia

Judge’s Choice  
Judge #3
 

“Blue Glass”

Eugene Mitofsky

Sun City West, AZ

 

Honorable Mentions

 

Award

Title

Maker

Residence

Honorable Mention
 

“Grizzly Growling”
 

Greg Duncan

Frome, UK

Honorable Mention
 

“Bunch of Mushrooms” 

Greg Hjellen

Lynnwood, WA

Honorable Mention
  

“Sandy Sea Lions”
 

Suzanne Hughes

Ellijay, GA 

Honorable Mention
 

“Bougainvillea”
   

David Kuntz

Rancho Palos Verdes, CA
 

Honorable Mention
  

“Dead Horse Point - Sunrise” 

Geoff Peters
 
  

Fairfax, VA

Honorable Mention
 

“Pemequid Rock Pool” 

Chris Reynolds, MPSA
 

Simpsonville, SC

 

 

Acceptances

[Medal]  -  [Honorable Mention]

 

Entrant

Residence

Title #1

Title #2

Title #3

Title #4

David W. Allen, 5* Beaverton, OR
 
     Red and Yellow Roses The Golden Gates of Heaven [Best Creative]
  
John Ballou, 5*
 
Orinda, CA Dolphin's Leap
  
  Lunatic Captures the Moon
  
Poipu Surf
José Barbera Elche, Spain
  
  Riu Algar

 

   
Mat Bergman
  
Richmond, CA     Bait Bandit [Best Fishing with Bait]
  
Hidden Peak
Michael Bittner
  
Ft. Lauderdale, FL   Great Blue Heron Nest
  
Male Great Egret Wood Stork Nest

Robert Bloomberg, M9

Forest Knolls, CA

Ground Control to Major Tom   Mongoose  
Bruno Braun
  
Kassel, Germany     Alt und Jung  

Michael Cosentino
 

Dawson, MN 

      Big Gun
Betty Settle Drinkut
 
Pennville, IN Side Ditch Webs

 

     
Greg Duncan
 
Frome, UK   A Gentle Float
 
Grizzly Growling Stacks in Canyon de Chelly
  
Signe Emmerich
 
East Troy, WI     Casting a Long Shadow
  
Wide Open Spaces
Jeff Ewen
 
Karrinyup, Australia
  
  Don't I Know You?   Divergent Daisy
Sarah Ewen Perth, Australia
  
  After the Rain [JC2]    
Pat Gager
 
Chicago, IL       Mountain Wildflowers [Best Landscape]
  
Dennis Green, PPSA, 5*
 
Ferndale, MI Batter Up
  Spiral Clock  
Byron Hindman, Diamond
 
Cool, CA
 
    Old Ford  
Greg Hjellen, 1*
Lynnwood, WA     Bunch of Mushrooms
  
Early Fall
Tony Holmes Derbyshire, UK
  
    Spider  
Steve Hughes, 3* Ellijay, GA
  
Cerro Dragon   Paris Sphinx  
Suzanne Hughes, 3* Ellijay, GA
  
    Sandy Sea Lions  
Lawrence Kaufman, 5*
 
Indio, CA
  
Ant Burial     The Grass Is Always Greener [Best Living Creature]
  
David Kuntz Rancho Palos Verdes, CA
  
Kona Sunset Bougainvillea   Nashville Neon
Edgar Lower, FPSA, MPSA, Diamond
 
Davenport, IA       Old Touring Car
Elizabeth Mitofsky Sun City West, AZ
  
  Colorful Candy    
Eugene Mitofsky, 4*
  
Sun City West, AZ Blue Glass [JC #3]     Tram Trasport
Jack Muzatko, 3*
   
Pinole, CA      Lehman Cave Under Water Cowboys
  
Geoff Peters, Diamond Fairfax, VA       Dead Horse Point - Sunrise
  

H. Lee Pratt, FPSA, M5

Madison, AL

Badwater in Death Valley   Utah Autumn

White Sands Afternoon [JC #1]

Chris Reynolds, MPSA, Diamond Simpsonville, SC
    Pemequid Rock Pool 
  

 
Maciek Samulski Edinburgh, UK
 
    Insurrectionary Time On the Temple's Corner
  
Andrea Shetley, FPSA, 3*
  
Fayetteville, TN
  
    Night Hopper  
Al Sieg, Hon FPSA, MPSA, M23
  
Rochester, NY     Venice Abstract  

Cecil Stone, Diamond

Orlando, FL

  Brice 12 Beauty Among Disaster
  
 
Keith Taitt
  
Grosse Pointe Farms, MI
  
A Fern in the Hand Poor Man's Roast Pig   Oak Memory [Best of Show]
Mary Taitt Grosse Pointe Farms, MI
  
  Crab on Sea Wrack    
Dr. George Themelis, Diamond  
 
Brecksville, OH Rock Star     Spider and Flower [Best Macro/ Close-Up]
   

Bob Venezia, 5*
 

Seattle, WA

    Reflection Lake Star Trails
  
 
Carlton Wright Sydney, Australia
  
Barrier Reef Shell   Textured Apostle  

 

This page is for information only, and is not binding on the Detroit International Stereo Exhibition

Please report all errors or omissions to Dennis Green (DennisGreen@comcast.net)

 

 

Medal Winners

Images

The left two images (left and center) make a parallel pair

The right two images (center and right) make a cross-eye pair

HOW TO FREE VIEW PARALLEL OR CROSS-EYE

 

 

 

 

 

 

     

"Oak Memory" - Keith Taitt - Best of Show

Back to Medal Winner's List          Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"The Golden Gates of Heaven" - David W. Allen - Best Creative/Illusion

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Mountain Wildflowers" - Pat Gager - Best Landscape/Seascape

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  "The Grass Is Always Greener" - Lawrence Kaufman - Best Living Creature

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 "Spider and Flower" - Dr. George Themelis - Best Macro/Closeup

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 "Bait Bandit" - Mat Bergman - Best "Fishing With Bait"

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"White Sands Afternoon" - H. Lee Pratt, FPSA - Judge's Choice

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

"After the Rains" - Sarah Ewen - Judge's Choice

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Blue Glass" - Eugene Mitofsky - Judge's Choice

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

Honorable Mention Award Images

 

 

 

 

 

 

  "Grizzly Growling" - Greg Duncan

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

    

 

 

 

 

 

 

  “Bunch of Mushrooms” - Greg Hjellen

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  "Sandy Sea Lions" - Suzanne Hughes

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  "Bougainvillea" - David Kuntz

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Dead Horse Point - Sunrise" - Geoff Peters

Previous Image            Back to Medal Winner's List            Next Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  "Pemaquid Rock Pool" - Chris Reynolds, MPSA

Previous Image            Back to Medal Winner's List

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Web page copyright © 2015 Detroit Stereographic Society.  All rights reserved.

  Last updated 12 October 2015

The rights to all photographs belong to their makers and cannot be used without their express written permission.